Linoryt

 

linoryt

LINORYT

 

Linoryt je velmi působivá grafická technika, která nabízí obrovské možnosti  výtvarného vyjádření . Od jednoduchých černobílých kresebných tisků až po několika barevné obrazy.

Linoryt je technika velmi expresivní a vzniklé tisky působí vždy výrazně a dynamicky.

 

Přitom na výrobu je linoryt z grafických technik jeden z nejjednodušších a není třeba velkého vybavení. Nepotřebujete ani grafický lis- můžete jej tedy tvořit kdekoliv.

 

U linorytu je dobré zaměřit kompozici spíše na plochy než na linie.  Při návrhu motivu je důležité zamyslet se nad principem odrývání a tisku. Pokud budeme používat např. černou barvu a tisknout na bílý papír, budeme na matrici odrývat vše, co má zůstat bílé. Na linu nakonec zůstanou tedy jen plochy, na které se nanese barva- tedy vše, co má být černé.  Nedoporučuji proto černou lineární kresbu, která by se špatně odrývala.

 

Co je potřeba?

tiskařský listiskařský válečekRydlo

matrici=linonůž, tužku, rydla na linoryttiskařskou barvutiskařský váleček,kousek skla, papír (na který budete grafiku tisknout) a grafický lis nebo polévkovou lžíci

 

Tvorba začíná u lina. Nejprve si  uřežete požadovaný rozměr lina. Doporučuji začít s menšími  formáty, než si osvojíte práci s rydlem. Samotné rytí je příjemná až meditativní práce, ale zpočátku se nepovede každé zarytí rydlem.

Dalším krokem je přenesení motivu na matrici ( na lino). Pokud máte jednoduchý motiv,  překleslete ho klasicky tužkou přímo na lino, pokud máte složitější motiv, na který si netroufnete, přeneste ho na lino pomocí kopíráku.

Teď Vás čeká rytí. Většinou vám bude stačit jedno rydlo na celou matrici, ale pokud máte na obraze velké plochy i jemné linky, budete potřebovat dvě rydla různých profilů. Vyrábí se buďto rydla s pevně vsazeným nožem, nebo existují sady rydel, kdy je jedná násada a více výměnných nožů. Tyto sady jsou většinou méně kvalitní- vhodné pro studentská léta nebo na občasnou tvorbu.

Je jedno, kde začnete odrývat. Nejlepší je zvolit pro začátek některou z větších ploch, kde si vyzkoušíte sílu a tlak na rydlo. Odrývá se pouze vrchní vrstva lina- nikoliv lino srkz na skrz. Ikdyž pokud se vám podaří nějaká ta dírka v linu, nevadí.

 

Co se vlastně odrývá?

Odrýváte vždy to, co nebude tisknout, tedy to co na obrázku má být čisté (bílé). Na matrici nakonec zůstane pouze to, co se natiskne.

Po odrytí motivu se můžete vrhnout na tisk.

Nejprve si pomocí válečku rozválejte na skle malé množství barvy. Barvu rozválejte válečkem do kříže, až vznikne rovnoměrná vrstva. Poté jedním tahem naneste barvu na váleček a tím ji naneste na lino. Opatrně vezměte matrici za rožky a překlopte na připravený papír. Papír s matricí umístěte do lisu ( v lisu je potřeba mít „tlumící materiály“ – např. noviny a filc).

 

vícebarevného linorytu je třeba zapojit šedé buňky mozkové. Pokud se vrhnete na  4-barevný linoryt v barvách -bílá, žlutá, červená a černá, tak to provedete následovně.

Na matrici si nekreslíte celý obrázek, ale odrývat budete postupně. V první fázi odryjete vše, co na obrázku má být bílé ( barva papíru). Po odrytí nanesete na matrici žlutou barvu a natisknete na bílý papír. Očistíte matrici a odryjete vše, co má být na obrázku žluté. Na matrici nanesete červenou barvu  a natisknete na zaschlý již potisknutý papír. Naposledy odryjete  vše, co má zůstat červené a tisknete černou barvou. U vícebarevného linorytu je velmi důležitý soutisk- tedy aby jednotlivé barevné tisky přesně seděly na sobě- jedině tak docílíte pěkného čistého obrazu.

Tisk..

Linoryt lze tisknout i bez lisu. Potřebujete pouze polévkovou lžíci.  Na naválenou matrici dejte čistý papír a přes něj přejíždějte lžící- barva se tak přenese z matrice na papír. Je potřeba trošku zabrat a vyvinout tlak...Je to vysilující ale zábavná a napínavá práce.

Ještě jedno upozornění!

Tiskem dochází k převrácení motivu na zrcadlový. Pozor proto při tisku písma! Musí být na matrici nakresleno zrcadlově!