Jak napnout plátno

 

Proč si vytvořit vlastní plátno?

 

První otázka, kterou chce každý vědět: ušetřím peníze?

 

Odpověď je jednoduchá. Pokud není tazatel náročný na kvalitu a obvykle používá nejlevnější plátno, nebo pokud je to jednorázová záležitost, tak nic neušetří, protože k nakoupenému plátnu, napínacím rámům a šepsu, bude muset nakoupit i nářadí (sponkovačku, sponky, paličku, metr, šroubovák, napínací i klasické kleště, štětec na šeps).

Ovšem v případě, že se tazatel věnuje tvorbě ve velkém měřítku, může ušetřit mnoho.

 

V každém případě není na škodu naučit se plátno vlastnoručně napínat.

 

Další důvod proč si vytvořit vlastní plátno je, že si jej napnete podle vlastních norem a přizpůsobíte tak vlastní vizi. Můžete použít alternativní materiály, nebo metody a najít tak ve výrobě další rozměr vlastní tvorby.

Pro mnoho umělců je napínání meditativní proces, při kterém cítí důležitost svého počínání a s trochou vína a motivační hudbou je to dokonalá příprava na malbu. Nejsou omezení rozměrem ani volbou materiálu, nebo standardní velikostí a snaží se tak do plátna vložit sami sebe. Tím, že si plátno sami napnou, spojí se s ním na celý život, nehledě na dlouhou životnost kvalitně napnutého plátna.

 

Krok 1.- Výběr materiálu

 

Nejprve musíte vybrat velikost napínacích rámů (blidrámů) a poté plátno, s ohledem na velikost obrazu. Pokud tvoříte malé formáty (do 40cm) vystačíte z nižší gramáží i manipulace tak bude snazší.

 

Krok 2.- Stavba rámu

 

Budete potřebovat gumovou paličku a metr ,či úhelník. Nepoužívejte kladivo, protože si “blindy“ zničíte. Místo úhelníku můžete použít trojúhelníkové pravítko, nebo cokoli (čtvrtka papíru) pro určení pravého úhlu. Snadnější cesta k ověření pravých úhlů, je přeměření úhlopříček rámu. Pokud jsou úhlopříčky stejně dlouhé, rám je sestaven správně (do pravých úhlů).

Blindrámy zapasujte do sebe a poklepáním všechny čtyři rohy srovnejte do pravého úhlu tak, aby spoje nikde nepřesahovali. Spoje ničím neslepujte, nekližte ani nestloukávejte hřebíky, jinak by se rám zkroutil. Časem bude rám s plátnem pracovat (převážení, změna vlhkosti) a aby se nezkroutil potřebuje mít vůli. Jeho dodatečné vypnutí se provádí kolíkama, které k “blindům“ dáváme zdarma.

Při rozměrech nad jeden metr* včetně, se používají tzv. střední příčky, které je potřeba dokoupit. Tyto příčky zabraňují u velkých formátů zkroucení.

 

*Zářezy na střední příčky jsou již od 90cm blindů a od této velikosti se také příčky dělají.

U rozměrů nad 120x120cm doporučuji dvě střední příčky (kříž). Do tohoto rozměru jsou střední příčky zbytečné, nebo postačí použít jen jednu a to vždy na kratší rozměr: plátno 120 x 90 – střední příčka 90cm.

 

Krok 3.- Stříhání (řezání) plátna

 

Budete potřebovat nůžky, nebo řezák a metr.

Rozložte si plátno na podlahu, nebo na stůl a položte na něj sestavený napínací rám. Naměřte od každého okraje čtyři až pět centimetrů tak, aby bylo plátno na všech stranách po zahnutí přes blindrám lehce za polovinou šířky lišty. Jednoduše řečeno: rozměr blindrámu plus deset centimetrů (když chcete obraz o velikosti 50 x 70cm tak plátno je velikostí 60 x 80cm). Takto naměřené plátno je možné ustřihnout nůžkami, nebo řezákem, ale i nastřihnout a roztrhnout: tato metoda ovšem není zcela přesná.

 

Krok 4.- Napínání plátna

 

Budete potřebovat sponkovací pistoli (spokovačku), sponky, metr a trpělivost.

Položte plátno na čistou a rovnou podložku (stůl, podlaha). Pokud má plátno puky, nebo sklady můžete je rozžehlit, ale je to zbytečné, plátno se většinou šepsováním samo vyrovná. Položte rám na plátno zakulacenou stranou dolů. Zakulacená strana blindrámu zaručuje, že je tak plátno napnuté po celé ploše a hlavně se při šepsování nedotýká lišty a neprotlačují se ostré hrany (vlhké plátno se lehce prověsí ). Navíc by se plátno na ostré hraně při napínání mohlo natrhnout. 

Vlastní napínání je velmi jednoduché. Už při druhém plátně si budete připadat jistě a budete mít radost, jak vám to jde od ruky. Určíme si střed každé ze čtyř lišt. Pokud máme čtverec, tak je jedno na které liště přichytíme prví sponku, v případě obdélníku začneme uprostřed jedné z delších stran.

                                   napinani platna

Postupujte podle čísel od jedničky. (1. = první sponka, 2. druhá atd.)

Plátno lehce natáhněte, přehněte přes okraj lišty a připevněte sponkovačkou.

Nesnažte se plátno tahat vší silou, šepsováním se dostatečně vypne samo. Platí, že plátno se má natáhnout minimálně do poloviny lišty, mělo by to vyjít v případě, že jste plátno ustřihly o deset centimetrů větší, tak jak popisuji v kroku číslo 3.

Největší problém bude roh plátna. Samozřejmě časem rožek automaticky složíte a připevníte, ale pokud to děláte poprvé, není to tak lehké. Myslím, že je na každém z vás, jak rožek bude vypadat. Jen vám poradím, že není potřeba jej stříhat a pokud se podíváte na fotografii, určitě přijdete na to, jak jej úhledně zabalit.

 

                                         roh

 

 

 

Krok 5.- Šepsování

 

Budete potřebovat štětec a samozřejmě šeps.

Je jen na vás zda šeps akrylátový, nebo olejový. Kdysi jsme používali i latex, nebo balakryl, prostě co bylo po ruce a i po těch letech plátno nevykazuje žádné problémy…

Nebudu se zbytečně rozepisovat o výhodách a nevýhodách akrylátového a olejového šepsu, každému vyhovuje něco jiného, ale oba plní funkci podkladu pro vlastní malbu. Akrylátový schne hodinu, olejový den až dva.

Někdy se také mluví o klihovém základu. Většinou jde o kostní klih, který se musí před použitím vařit. Podle mých zkušeností je to jen přežitek, protože dnešní šeps, ať už akrylátový či olejový, obsahuje vše pro kvalitní základ pod malbu, navíc kostní klih strašlivým způsobem páchne…

 

Akrylátový šeps:dobře rozmíchejte.

První nátěr neředíme, je sice zdlouhavý a není to moc o natírání, ale o postupném nanášení šepsu, protože plátno je dost savé. Pokud vám šeps protéká na druhou stranu, stačí jej pouze setřít štětcem.

 Druhý a třetí nátěr můžeme lehce naředit, ale maximálně 2:1 (dva díly šepsu, jeden díl vody). Mezi nátěry necháme minimálně hodinu na schnutí, záleží na teplotě vzduchu. Také je dobré plátno po zaschnutí lehce přebrousit smirkovým papírem o zrnitosti 100 a více (čím větší číslo u smirku tím je jemnější a naopak), odstraníme tím nečistoty (štětiny atd.) navíc nám další nátěr krásně přilne na ten předchozí.

Já osobně plátno natírám takzvaně do kříže. Znamená to, že první nátěr natírám vodorovně, druhý svisle a třetí opět vodorovně, tímto způsobem docílíme jednolité plochy. Čtvrtý nátěr je již zbytečný. Ovšem v případě, že máte pocit nedokonalosti, tím nic nezkazíte a klidně jej aplikujte. Poslední nátěr už není potřeba brousit.

 

Olejový šeps: dobře rozmíchejte.

Názory se opět různí. Někdo říká, že nejlepší je první nátěr rozředit olejem 1:1, aby se olej pěkně vsákl do každého kousku plátna. Jsou dokonce i tací co dělají první nátěr zezadu, údajně kvůli propustnosti. U těchto postupů budete neustále řešit velké množství oleje všude jinde jen ne na plátně. Proto doporučuji jednoduše nic neředit a rovnou nanášet a postupovat jako u akrylátového šepsu, včetně broušení. Jen doba schnutí je delší.

Ještě si dovolím jednu poznámku: šeps není potřeba nanášet na zadní zahnutou stranu plátna (o zadní ploše to platí také), stačí když natřete jen boky.

 

 

Tímto je plátno připraveno pro malbu.

 

Na blindrámy je také možné napnout již našepsované plátno: budete potřebovat sponkovací pistoli, metr, napínací kleště a sílu.

Pokud se vám plátno nechce bůhví proč napínat a šepsovat klasickým způsobem a nebo máte svou malbu smotanou pod postelí a chcete ji znovu napnout, tak se připravte na souboj síly a nadávek.

Postup je v podstatě stejný jako u nešepsovaného plátna jen s tím rozdílem, že plátno nenatáhnete prsty, ale  budete potřebovat napínací kleště: chytnete, natáhnete a připevníte sponkovačkou. Po tuhém souboji již není nutné plátno šepsovat.

 

 

Problémy: někdy se stane, že se plátno díky manipulaci, nebo převozu zkroutí, prověsí nebo protrhne. Nevěšte hlavu, je na to jednoduchá pomoc.

 

Zkroucení rámu (vrtule): vzniká pokud je plátno zavěšeno na křivé zdi, nebo dlouho leží na nerovném povrchu. Někdy stačí jen položit na rovný povrch malbou dolů, zatížit v rozích těžkými knihami a zadní stranu plátna včetně blindrámů natřít obyčejnou vodou. Plátno i blindy  vlhčením povolí a vrátí se tak díky zatížení do původní polohy. V případě potřeby opakujte nátěr vodou tak dlouho, až se zcela vyrovná.

 

Prověšení plátna: pokud se plátno prověsí, je to s největší pravděpodobnosti tím, že bylo špatně napnuté. Pomůžeme si tak, že zatlučeme kolíky do rohů plátna ze zadní strany. Tím se zvětší rám a plátno se vypne. Mnohdy stačí, jako v prvním případě, plátno jen natřít vodou a vypne se po zaschnutí samo. Tento proces opakujeme dokud není plátno zcela vypnuté.

To platí i v případě protlačení, neboli vypouknutí plátna: protlačené místo potírejte tak dlouho vodou až se samo srovná.

 

Protržení plátna: nemá smysl popisovat proč se tak děje, ale stává se to, hlavně díky neopatrnosti lidí, kteří k dílům nemají žádný vztah...

Ustřihněte pruh  plátna, který bude díru přesahovat o dva až tři centimetry ze všech stran. Napnuté plátno na úrovni díry odsponkujte aby bylo volnější, nejlépe plátno odsponkovat celé, bude se sním lépe pracovat. Na pruh látky i na postižené místo (samozřejmě zezadu) naneste lepidlo Herkules. Přiložte obě strany k sobě tak, že se budete snažit natrhlé místo co nejvíce dostat k sobě. Zatižte opět vhodnou literaturou a nechejte zaschnout podle návodu uvedeném na lepidle. Po vyschnutí plátno opět napněte na rám a trhlinu opravte barvou. V případě, že v plátně vznikne propadlina, nebo k sobě natrhlé strany nepůjdou přitáhnout, je možné zarovnat ji tmelem na dřevo a poté opravit malbu barvou.

 

 

 

!!! Upozornění- Na tento text se vztahují autorská práva!!!