Jak na sítotisk

SítotiskSítotiskSítotisk

 

SÍTOTISK

 

Sítotisk je grafická technika, jejíž princip spočívá v protlačování barvy přes prostupná místa šablony.

Prostupná místa (motiv) se vytvoří na sítu pomocí fotocitlivé emulze, která osvícením vytvrdne a zneprůchodní síto. Části, které jsou při osvícení zakryté ( "kresba" motivu), zůstanou průchodné a při tisku se jimi protláčí barva na papír, či jiný tiskový materiál ( textil, plast,...).

 

Sítovina se napíná na dřevěný nebo hliníkový rám. Má různou hustotu počítanou jako počet ok/cm2.

Hliníkové rámy jsou profesionální sítotiskové rámy, na které se sítovina napíná hydraulickým zařízením. Mají vysokou životnost, jsou vhodné na mnohonásobný osvit a denní tisk.

Dřevěné rámy

Sítovinu si můžete jednoduše napnout sami na dřevěný rám. Sestavíme ho stejně jako rám na napínání plátna. Také sítovina se na rám napíná stejným způsobem jako plátno. Jen je třeba dbát na velké vypnutí síta. Po napnutí se síto po celé šířce rámu natře dvousložkovým lepidlem na síto  Kiwobond 1000HMT.

 

Jak napnout sítovinu? Stejně jako plátno.... více zde

Šablona a osvit

První krokem je tvorba šablony. Motiv vytiskneme černým inkoustem či nakreslíme na čirou folii. Je třeba dbát na to, aby motiv na folii byl sytě černý- neprůhledný a bez vad (aby jí neprocházelo světlo).

Dalším krokem je přenesení šablony na síto = OSVIT SÍTA. Pomocí špachtle naneseme na síto rovnoměrnou vrstvu fotocitlivé emulze a necháme na tmavém místě uschnout.

Nyní si sestavíme improvizovanou osvitovou jednotku. Potřebujeme skleněnou desku a silný zdroj světla (500 či 1000W). Na skleněnou desku položíme šablonu ( folii s motivem), na ni položíme sítotiskový rám sítem dolů (síto leží přímo na folii) a světlo umístíme pod skleněnou desku směrem vzhůru. Desku můžeme položit např. mezi dvě židle a světlo na zem. Ideální osvitovou jednotkou je také vana- na dno vany dáme světlo a na okraje vany položíme skleněnou desku.  Poté zapneme halogen. Délka osvitu je zhruba 20 minut (doporučujeme vyzkoušet). Po osvícení důkladně vymyjeme zbytky emulze až sítovina v místech motivu zcela čistá a průchodná.

 

 Sítotisk  

Autorka fotografií- Svatava Jirmusová

Existují jednoduché i složité sítotiskové stoly, které mají různé možnosti nastavení a upnutí na sít. Jsou speciální stoly ( karusely) na potisk triček a jiného textilu, které mají jednu či více „palet“, na které se trička nasunou, pro přesný potisk a případný soutisk více barev.

 

Na síto naneseme špachtlí barvu a gumovou těrkou rovnoměrně roztáhneme po celé ploše síta. Na těrku vyvíjíme tlak a roztíráme vícekrát v různých směrech, až máme jistotu, že barva prošla všemi „dírkami“.

Po natištění síto důkladně umyjeme. Přípravek na vymývání sít závisí na druhu použitých barev.

 

Sítotiskovou technologií lze potiskovat všechny běžné druhy materiálů od papíru, dřeva, skla, keramiky, kovu a samozřejmostí jsou umělé hmoty i textil jakéhokoli složení.

Pro každý potiskovaný materiál jsou speciální barvy.

 

Ředidlové barvy- nejvíce používané barvy v oblasti profesionálního tisku na papír, plast, sklo a jiné. Barvy nejsou příliš šetrné k životnímu prostředí, je třeba pracovat s ředidlem a místnost, kde se tiskne, se musí větrat. jsou však velmi spolehlivé a používají se i k uměleckému tisku již velmi dlouhou dobu.

Plastisolové barvy- barvy ideální pro potisk textilu. Jsou ideální do provozu, kdy používáte jedno síto delší dobu- plastisolové barvy totiž vůbec nezasychají a síto tak nemusíte čistit i několik týdnů. To, že barvy nezasychají je ale i jejich nevýhodou- potisk se totiž musí fixovat a to buďto pomocí transferových lisů či sušících tunelů. Fixaci můžete provést i doma- pomocí žehličky či staré horkovzdušné trouby.Za zkoušku stojí také fixaci horkovzdušnou pistolí.

Teplota fixace je minimálně 160°C, doba fixace 1minuta.

Vodové barvy- používají se také na potisk textilu. Jejich výhodou je především šetrnost životního prostředí, nezávadnost a bezzápachovost. 

 

Video ukazuje nejjednodušší způsob potisku triček sítotiskovými barvami nejen pro vaše dítě. Stačí chuť do práce a za pár minut je originální tričko na světě.