Výběr malířského plátna

Malířské plátno je hustě a pevně tkané a proti tahu odolné plátno z bavlněné či lněné příze.

 

Plátno se před samotnou malbou napíná na dřevěný rám (blindrám) a natírá klihovým základem s plavenou křídou (šeps) pro dokonalé vypnutí, zpevnění plátna. Po zaschnutí šepsu je plátno připraveno pro malbu.

Malířská plátna se liší v použitém materiálu, svou gramáží a šířkou.

Materiály: bavlna, len, juta (viz níže)

Gramáž plátna:   g/m2

Hodnota, která udává hustotu materiálu neboli váhu materiálu o rozměru jednoho metru čtverečního.

Např. plátno o gramáži 310g/m2 je plátno, které v rozměru 1m2 váží 310gramů. Gramáž plátna určuje nejen hustota vazby, ale také síla použitých přízí. 

U všech pláten uvádíme kromě gramáže také sílu příze a hustotu vazby, abyste měli přesnější představu o plátně.

Šíře: 

Šířka plátna je dána vždy stavem, na kterém se plátno tká.

Šířka plátna je důležitým faktorem při plánování rozměrů obrazu. Při napínání plátna na rám je potřeba počítat s rezervou na zahnutí plátna. Záleží na Vás, zda upevníte plátno pouze na bočních stranách rámu- zde Vám postačí rezerva plátna 5cm- z plátna o šíři 150cm tedy napnete plátno o rozměru až 145cm. Pokud jste zvyklí plátno upevňovat na zadní straně rámu, je třeba počítat s rezervou 8-10cm, plátno o šíři 150cm napnete na rám o maximální šířce 140cm. (uvedené rezervy platí při klasickém blindrámu)

Šířka plátna Vás však neomezuje v "délce" napnutého plátna. Z plátna o šířce 150cm tak můžete napnout např. obraz o rozměru 140x300cm, ale také 140x30metrů.

Plátna, která nabízíme, jsou vyrobena v České republice z bavlněné, lněné a jutové příze tak, aby splňovala všechny vlastnosti kvalitního malířského plátna- pevnost, odolnost, trvanlivost,... 

 

Bavlněné malířské plátno-

Hustě tkaná plátna ze 100% bavlněných přízí. Různé gramáže pláten se odvíjí od různé síly použitých přízí. Vyznačují se hladkými přízemi bez uzlíků a drsných vláken. Vazba pláten je rovnoměrná, pevná, hladká, bez vad a kazů. 

Nabízené gramáže bavlněných pláten: 120g/m2, 225g/m2, 310g/m2

120g/m2    225g/m2     310g/m2

 

Lněné malířské plátno-

Lněné plátno se považuje za klasické a původní malířské plátno, které se používá již od 16.století. Lněné příze jsou tvrdší a drsnější než bavlněné. Lněná plátna (pokud nejsou "kalandrovaná"- válcovaná) mají výraznou strukturu s občasnými uzlíky a trčícími vlákny. Proto je nutné je mezi jednotlivými vrstvami šepsu důkladněji brousit. Některá lněná plátna nemají tak hustou vazbu jako bavlněná, proto je třeba při napínání na rám dohlížet na to, aby se vazba plátna nezroztahovala do stran (osnova a útek musí být na sebe kolmé).

Nabízené gramáže lněných pláten: 300g/m2, 310g/m2, 320g/m2

320g/m2      310g/m2

 

Jutové malířské plátno-

Malířská plátna ze 100% jutových silných přízí. Různé gramáže pláten se odvíjí od různé hustoty vazby- jsou požity silné příze. Vyznačují se viditelnou vazbou z hrubých přízí. I po našepsování více vrstvami zůstává zřetelná vazba s tríčími vlákny. Plátno se tím podobá lněnému plátnu.

Nabízené gramáže jutových pláten: 365g/m2, 447g/m2

 

Šepsované malířské plátno-

Malířská plátna opatřena akrylátovým šepsem. Nepotřebují dále upravovat a natírat. Plátna doporučujeme napínat výhradně napínacími kleštěmi a po napnutí na rám natřít z rubové strany čistou vodou- dojde tím k dovypnutí plátna.

 Nabízíme bavlněná, lněná i jutová šepsovaná plátna v gramážích 310g/m2 až 580g/m2

 

Více rad a postup napínání plátna na JAK NA NAPÍNÁNÍ PLÁTNA?